Wzornictwo przemysłowe, industrial design, projektowanie produktu
bonikowski_fusioncopter_02.jpg

Fusioncopter

Fusioncopter

Gdy słyszysz w słuchawce "...mam do zaprojektowania helikopter" to nie zawsze musi być któryś z twoich kumpli robiący sobie jaja. Żyjąc i pracując w Polsce, człowiek marzy, ale nie czeka bez sensu na takie projekty. Gdy się jednak pojawiają, przynoszą ze sobą euforyczną radość, jakiej nie można wyrazić słowami. To było kilka wyjątkowo pracowitych, ale i fascynujących miesięcy. Projekt obejmował zewnętrzny kształt maszyny i wstępne testy aerodynamiczne, a także projekt systemu otwierania podwozia i owiewki. Na szczęście dzięki mnie miał tylko wyglądać, a lataniem zajęła się ekipa doświadczonych konstruktorów maszyn lotniczych.

 
Zrzut ekranu 2019-05-20 o 20.20.40.png

Fusioncopter, czyli
pierwszy 4 osobowy wiatrakowiec.

To pierwszy na świecie, tak zaawansowany technicznie wiropłat. Dwusilnikowa, czteroosobowa maszyna przeznaczona na rynek cywilny, oferująca niespotykane dotąd bezpieczeństwo, komfort i łatwość pilotażu.

 
fusi.jpg
 
bonikowski_01_fusioncopter.jpg

Wyzwanie projektowe?

Rozpoczynając ten projekt, miałem już wstępny zarys szkieletu z wyznaczonymi wszystkimi najważniejszymi punktami konstrukcyjnymi. Konstruktor lotniczy wyznaczył miejsce mocowania silników, wirników czy skrzydeł. Wyzwaniem było obudowanie w najbardziej aerodynamiczny kształt jak można. Ponieważ wiropłat nie ma zmiennych kątów natarcia wirnika, nie pochyla się w locie tak jak helikopter. Dlatego zależało mi, aby tak zaprojektować bryłę, by pomimo tego wyglądał równie dynamicznie.

 
fusionC_01.1.jpg
fus_02.jpg